Abant Maşukiye Turları

Tatlı Bir Hafta Sonu Kaçamağı ; Maşukiye

Maşukiye hakkında; Kocaeli‘nin Kartepe ilçesinde bağlı Maşukiye, doğası ve içerisinde yapılabilecek bin bir çeşit aktivitesi ile oldukça popüler bir gezi noktası haline gelmiş. İzmit’e olan uzaklığı 20 kilometre olan bölgeye hafta sonu ciddi yoğunlukta insan ziyaret etmektedir. Kuzeyde Sapanca Gölü, güneyinde Kartepe gibi turistik noktaların yer alıyor oluşu cazibesini artıyor. Maşukiye’ye gelmişken görmeden dönmeyin diyeceğim bir rotaya götürmek istiyorum sizleri. Yeşilin binbir tonuna şahit olabileceğiniz muhteşem bir manzara eşliğinde keyifle vakit geçirmek isterseniz Ayrı Gezegen Cam Teras mutlaka listenizde olsun. Maşukiye’ye araç ile 15 dakika uzaklıkta, Kartepe Kayak Merkezi yolunda bulunan Ayrı Gezegen Cam Teras Türkiye’nin en büyük cam terası olma özelliğine sahip. Maşukiye’de hem Akdeniz hem de Karadeniz ikliminin etkileri görülüyor. Haliyle bu durum ilçenin göz alıcı bir bitki örtüsü çeşitliliğine sahip olmasını sağlıyor.

Alabalık Restoranları & Kahvaltı

Aygır Deresi, bölgeye canlılık katan en büyük etken olarak gösteriliyor. Çünkü dere yalnızca bitki örtüsünün zenginliğini korumak ya da ilgi çekici manzaralar oluşmasını sağlamak ile kalmıyor.Tüm bunlara ek olarak Kartepe’nin zirvesinden Maşukiye’ye taşıdığı buz gibi soğuk su sayesinde alabalık çiftliklerinin varlıklarını sürdürmesine yardımcı oluyor. Bu sayede de benim gibi damak tadına önem veren birçok gezgin, çiftliklerin yanı başına kurulu restoranlarda güne zengin bir kahvaltı sofrasıyla başlama şansını yakalıyor. Sakın bu sofranın iştah açıcı zenginliğine kanıp serpme kahvaltıya fazla yüklenmeyin. Çünkü günün ilerleyen saatlerinde acıkıp restorana geri döndüğünüzde odun fırınında kiremit kaplar içerisinde pişen alabalığın, mantarın, kızarmış peynirin ve taze köy ekmeğin kokusunu duyup da yiyecek haliniz olmazsa bayağı hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Maşukiye gezilecek yerler yazımda uzun uzun neler yapılır bahsettim ama kısaca hepsini bir araya toplamak gerekirse, Maşukiye’de Neler yapılır bakalım:

  • Bölgedeki restoranlarda sunulan serpme kahvaltı ile güne harika bir başlangıç yapabilirsiniz. Sonraki öğünlerde ise kiremit kaplarda pişirilen alabalığı deneyebilirsiniz. Yalnız kiremitte mantar ve peynir de hiç fena değil.
  • Dilerseniz Sapanca Gölü kıyısında ya da Maşukiye’nin üst kısımlarında uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Tabii öncesinde akıllı telefonunuzun veya fotoğraf makinenizin hafıza kartında yeteri kadar yer olduğunu kontrol etmeyi unutmayın.
  • Yaz ayında Maşukiye’ye gitmeyi düşünüyorsanız, yapılacaklar listenize kanoyla göl turunu ekleyebilirsiniz. Göl çevresinde kiralama yapabileceğiniz birçok yer bulunuyor.
  • İlkbahar ya da sonbahar aylarında ise bisikletle bölgede gezmeyi düşünebilirsiniz.
  • Piknik yapmaktan hoşlanıyorsanız, Kiraz Yaylası’na çıkıp tertemiz havayı soluyarak harika vakit geçirebilirsiniz. Yaylaya alternatif olarak Soğuksu ya da Başdeğirmen’i de tercih edebilirsiniz.
  • İlkbaharda Maşukiye’nin bereketli topraklarında yetiştirilen birçok ürünün hasadı yapılıyor. Haliyle yılın bu döneminde yerleşime gidecek olursanız, yol kenarında kurulan tezgâhlarda dalından yeni koparılmış kiraz ve elma bulabilirsiniz.
  • Kartepe’nin bünyesinde barındırdığı güzellikleri keşfetmek için ATV turlarına katılabilirsiniz.
  • Arkadaşlarınızla keyifli bir hafta sonu deneyimi yaşamayı planlıyorsanız, Maşukiye’ye gidip paintball parkurunda ( almanya vize ) kozlarınız paylaşabilirsiniz.
  • Eğer at üzerinde gezinti yapmaktan hoşlanıyorsanız, Maşukiye’nin dört bir yanında bu aktiviteye yönelik fırsatları kolayca bulabilirsiniz.
  • Son olarak kış mevsiminde Kartepe’nin zirvesine çıkıp kayak yapabilirsiniz. Zirvedeki tesiste, farklı zorluk seviyelerinde pistler sizleri bekliyor.
× WhatsApp Destek