Kartepe Turları

Kartepe Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden olan Kartepe, her kış sezonunda yerli ve yabancı kayak severlerin akınına uğruyor. Heybetli dağları, fotoğraflık manzaraları, gölleri, dereleri, tarihi merkezleri ile misafirlerini kendine hayran bırakan Kartepe gezilecek yerler, yenilecek yemekler, yapılacak aktiviteler konusunda dört dörtlük bir merkez.Bahar aylarında yemyeşil ağaçları, kış mevsiminde bembeyaz dağları ile tam bir doğa harikası olan Kartepe kayak merkezi, günübirlik ve hafta sonu konaklamalı turlar ile sömestr tatillerinde ideal lokasyona sahip. Kayak, snowboard, Alp disiplini gibi dalların yapılabileceği dağlarda keyifli zamanlar sizi bekliyor.

İstanbul’a 100, Ankara’ya 320 km uzaklıkta yer alan kayak merkezinde bulunan telesiyejler, manzarayı 20-30 metreyi bulan yükseklikten seyretmenizi sağlasa da yine de burayı tam olarak keşfetmenize imkan vermez. Çantanızı toplayıp doğa yürüyüşlerine çıkmalı, saklı kalmış köşeleri, gölleri, dereleri, köyleri gezmeli, bol bol fotoğraf çekmelisiniz. Her mevsim ayrı güzelliğe sahip Kartepe’de gezilecek yerler:

Maşukiye: Kartepe gezilecek yerler listenizin başında Maşukiye olmalı. Maşukiye, Kocaeli’nde en çok turist gelen 2. bölgedir.  Yemyeşil coğrafyası ile dikkat çeker. Özellikle ormanlık alan içinde yer alan restoranları ve konaklama tesisleri ile bilinir. Kirazlı Yaylası piknik alanı ile yaz mevsiminde piknik yapmaya olanak tanır.

Aygır Deresi: İçinde irili ufaklı su kaynaklarının derelerin ve pınarın bulunduğu Aygır Deresi, Kartepe’de nereler gezilir sorunuza vereceğimiz bir diğer cevaptır. Derenin içinde bulunan Maşukiye Şelalesi kartpostallık görüntüsü ile sizi büyüleyecek. Çevre gezileri yapmanızı ve Alabalık Vadisi boyunca sıralanmış restoranlarda yemek yemenizi öneririz.

Kuzu Yaylası: Sakinliği ve doğal atmosferi ile özellikle büyük şehirlerden kaçan tatilcilerin Kartepe gezi listelerine eklemesi gereken yerlerdendir. Yaz mevsiminde kamp kurmaya elverişli alanları vardır. Doğa yürüyüşleri yapabilir, fotoğraf çekebilirsiniz.

Thököly İmre Anıtı: 1700’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu’na sığınan Macar Kralı Thököly’den ismini alan bölgede onun adına bir de anıt bulunur.

Hikmetiye Camii: II. Abdülhamit tarafından yaptırılan camii, 1960’lı yıllarda restore edilmiştir. Derbent’te bulunan eseri görmeniz gerekir. Kartepe’de gezilecek yerler o kadar fazla ki…

Alabalık Vadisi: Maşukiye’den Kartepe’ye giden yolu takip ederek ulaşabileceğiniz Alabalık Vadisi’nde dereden tutulan tap taze balıkların tadına bakabilirsiniz. Deredeki şelale ve oluşturduğu atmosfer hoşunuza gidecek.

Soğuksu Piknik Alanı: Kartepe gezilecek yerler önerilerimizde piknik alanları da var. Soğuksu piknik alanı Bahçecik beldesinde yer almaktadır. Tüm körfez manzarasına sahip bölgede piknik yapabilirsiniz. Buraya adını veren suyun içilmesi halinde mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söyleniyor.

Başdeğirmen Mesire Yeri: Karapınar köyünde yer alır. Ahşap dağ evleri ve alabalık restoranları bulunur. Dört tarafı ormanlarla çevrili olan mesire yerinde köy ekmeği, köy peyniri, yumurta, tereyağı ve bal gibi doğal yiyeceklerden satın alabilirsiniz. ( almanya vizesi )

Uzuntarla: At yetiştiriciliği ile ünlüdür. Golf sahasında spor yapabilirsiniz. Göl kıyısında olması nedeniyle mükemmel manzaralar size eşlik eder. Kartepe gezi listenize Uzuntarla’yı da mutlaka ekleyin.

Sarımeşe: Meşe ormanlarının adını almıştır. Temmuz ayında kültür şenliklerine ev sahipliği yapar.

Eşme: Piknik yapabilir, ayva ağaçlarından meyve toplayabilirsiniz. Kartepe’de gezilecek yerler ile doğanın kalbinde huzur dolu zamanlar geçirebilirsiniz.

× WhatsApp Destek